Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
En samling bordservice af teak, palisander og eg. Flere dele stemplet. H. 2,5–15. Diam. 5–27. (17)
Bestående af: Et plat de ménage bestående af sennepskrukke, saltbøsse, peberkværn og sættebakke, osteklokke, smørklokke, fire æggebægre, to tallerkener, et sæt på fire mindre tallerkner, saltkar af teak og stål, to proptrækkere med greb af hhv. teak og palisander samt nøddeknækker af eg.
Osteklokke med kanthak på nederste kant. Smørklokke med mindre kanthak på klokke. Æggebægre udtørrede med mørke pletter, der er tegnet på et af bægrene. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele let falmet.
861902 | ||
887853 |