Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sybord af eg med top, klapper og underliggende hylde af teak. Front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, herunder kurv af flet. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/91/118. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To trådholdere mangler indvendigt i skuffe.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
17 bud