2444/​703

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Loftlampe a hvidlakeret metal med to cylindriske skærme. Udført 1962 hos Idman, mærket. H. 23. L. 115. B. 35. Cylinder diam. 19.

Proveniens: Enso Gutzeit’s hovedsæde, Helsinki, tegnet af Alvar Aalto 1962.

Brugspatina herunder ridser og mærker. Inderskærme senere lakeret. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?