Kgl. P.
To vaser og en skål af stentøj. Skålens og ene vases yderside med indridset reliefdekor. Dekoreret med hhv. celadonglasur og gråbrun glasur. Sign. hhv. 1/3229, selve stentøjsmassen indridset 3229 SK8 S (vase med smal munding), monogram (vase med indridset dekor) og usign. (skål). Kgl. P. H. 8,6–14. Skål: Diam. 15,6. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med smal munding: uregelmæssighed ved nederste kant - se venligst detaljefoto.