2132/856
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med sort uld. Udført 1940érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Uld med pletter, smuds samt huller/defekter.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud