P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
“”Strædet“ ved Nysø”. Høstscene. I forgrunden sidder tre børn med stråhatte. To drenge fanger sommerfugle. Sign. P. C. Skovgaard 1869. Olie på lærred. 39×60.
“Strædet” kaldtes en vej og en smal stribe mark ved Nysø med levende hegn på begge sider.
Udstillet: Kunstforeningen “P. C. Skovgaards arbejder i 100 året for hans fødsel”, 1917 nr. 352.
Proveniens: Fru A. Stampe-Feddersen, Upsalagade 18 (1917).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019