2411/​513

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Flødekande og sukkerskål af stentøj. Dekoreret med mørkeblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, hhv. 44 og 45. Udført 1937–1949. Flødekande: H. 7,9. B. inkl. hank og tud 14,5. Sukkerskål: H. 6,7. B. inkl. hanke 15,5. (2)

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK