2119/735
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj, øverste del med bladlignende mønster i relief. Dekoreret med brungrøn glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 17,3.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud