Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af en dreng i lyseblå jakke. Usigneret. Olie på lærred. 20×17.
Monteret i bobinetramme.
Mindre krakeleringer samt minimale afskalninger. Mærke langs blændrammens kant samt lille stødmærke ved nedre venstre hjørne. Behov for rensning og opstramning.