2416/584
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et sæt på fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med patineret brunt skind. Model CH 29. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (4)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. To stole med løse sæder.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag