2022/133
Vilhelm Rosenstand (f. København 1838, d. sst. 1915)
Parti fra en frøbelsk børnehave (giardino frobeliano) i Rom med en politibetjent som trøster en lille pige. Sign. monogram Roma. Olie på træ. 30×24.
Friedrich Fröbel
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag