Dansk maler, 18. årh.
Portræt af Johanne Margrethe Wivet, f. Boll (ca. 1733–1805), g. m. jurist, forfatter og justitsråd Frederik Wilhelm Wivet (1728–1790). Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 78×62.
Portræt af Lorenz Wivet (1759–1808), Dr. Med. og forfatter, søn af Johanne Margrethe Wivet og Frederik Wilhelm Wivet, g. m. Birgitte Sophie Melchior. Usigneret. Betegnet “Malet d. 27. Sept. 1799”. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 73×60.
(2).
Begge portrætter har gennemgået restaurering i 1970. Begge portrætter: Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020