2043/​558

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af glas. Udført og mærket hos E. Kold Kristensen. H. 32,5. L. 80. B. 80.

Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte hos E. Kold Christensen i 1973.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med nogle rustmærker. Glasplade med flere afslag.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

12 bud

11.500 DKK
11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK