1946/​311

Burmesisk buddha af forgyldt træ og papmache med gesso prydet med farvede glasflusser, hoved, hænder og fødder af hvid alabast. Siddende i mediterende stilling. Aftagelig krone. Mandaley 19. årh. slutning. H. 81 cm. Sokkel medfølger H. 40 cm.

afslag på flere kanter, kronen mangler toppen, flere mindre defekter. Ørenringe løse den ene mangler roset. Tekst rettet 5.12

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag