2132/​286

“Cutty Sark”. Skibsmodel af den britiske klipper, kravelbygget af træ og metal m.m. 20. årh. H. inkl. stand 70. L. 112. B. 32.

Cutty Sark blev bygget i 1869 på værfterne Scot & Lintons samt Deby Brothers i Dumbarton. Det fik sin jomfrurejse i 1870, og gennemførte hele tre rejser med the fra Kina 1870–1872. Hermed var klipperens verdensberømmelse slået fast. Cutty Sark sejlede senere både på Australien og U.S.A. I 1895 blev sejlskibet solgt til Portugal, men i 1922 købtes det tilbage til Storbritannien, hvor det blev restaureret og skænket til Thames Nautical Training College.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

11 bud

3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK