“Cutty Sark”. Skibsmodel af den britiske klipper, kravelbygget af træ og metal m.m. 20. årh. H. inkl. stand 70. L. 112. B. 32.
Cutty Sark blev bygget i 1869 på værfterne Scot & Lintons samt Deby Brothers i Dumbarton. Det fik sin jomfrurejse i 1870, og gennemførte hele tre rejser med the fra Kina 1870–1872. Hermed var klipperens verdensberømmelse slået fast. Cutty Sark sejlede senere både på Australien og U.S.A. I 1895 blev sejlskibet solgt til Portugal, men i 1922 købtes det tilbage til Storbritannien, hvor det blev restaureret og skænket til Thames Nautical Training College.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
11 bud