2434/519
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Vase af stentøj modelleret med motiv med Adam og Eva i relief, hanke i form af slangen. Dekoreret med mørk blå og brunsort glasur. Sign. Jais. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 23,5. B. 19,5. D. maks. ca. 11,5
Vurdering
20 bud
101714 | ||
922832 (Autobud) | ||
101714 | ||
922832 | ||
101714 | ||
920941 | ||
849670 | ||
922832 (Autobud) | ||
867811 | ||
922832 | ||
894200 (Autobud) | ||
922832 | ||
894200 (Autobud) | ||
922832 | ||
894200 | ||
922832 | ||
920941 | ||
101714 | ||
922832 | ||
101714 |