1946/​813

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj modelleret med mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37.

Fremstår med brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Flere glasur afslag her især på øverste kant. Nederste kant med afslag, heraf et stort.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

11 bud

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK