1946/813
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj modelleret med mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37.
Fremstår med brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Flere glasur afslag her især på øverste kant. Nederste kant med afslag, heraf et stort.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud