1946/​813
Kähler: Vase af lertøj modelleret med mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og grøn glasur. H. 37.

Be­skriv­el­se

Vase af lertøj modelleret med mønster i relief. Dekoreret med okkerbrun og grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37.

Fremstår med brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Flere glasur afslag her især på øverste kant. Nederste kant med afslag, heraf et stort.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Kähler

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

1.300 kr.

11 bud

1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
1.050 kr.
(Autobud) 1.000 kr.
1.000 kr.
(Autobud) 950 kr.
900 kr.
(Autobud) 850 kr.
800 kr.
750 kr.