2014/175
Bælte af sølv, leddelt, prydet med gennembrudt mønster og indiske rupees, bæltespænde delvis forgyldt, drevet med to fabeldyr og skjold. Ekstra led medfølger. Antagelig Indien, slut 19. årh. Vægt inkl. ekstra led 505 g. L. 94 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Spænde med “ir”.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag