Keith Haring (f. Kunztown, Pennsylvania 1958, d. New York 1990)
Plakat/flyer til åbning af Keith Harring Room på “Club DV8”, San Francisco, 1986. Signeret Keith Haring 86. Offset i farver. Bladstørrelse 40×50. Uindrammet. Tanktop fra samme event medfølger (2)
Proveniens: Sælger møder Keith Haring til åbning af natklubben “Club DV8” i San Fransisco d. 5. juni 1986, hvor Haring har udført vægdekoration til. Sælger får signeret plakaten som gives til gæsterne. Tanktop stammer fra samme event.
Papiret er let gulnet. Mindre fold i øverste venstre hjørne samt mindre håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
27 bud