2031/878
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupésofa”. Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt farvet skind. Ene side med øreklap. Model 1/2–2194. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 107. L. 154. D. 87.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Nogle rifter på skind.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag