1532/716
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva”. Et sæt på fire lænestole med stel af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde. Udført og stemplet hos Karl Mathsson 1968. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud