Peder Holm (f. 1797, d. 1875, organist i Vor Frue Kirke, Aarhus)
Parti fra Risskov. Usigneret. Olie på lærred. 26×36.
Litteratur: Lars Morell, “200 års kunst i Aarhus” s. 32: “Da Gebauer åbnede sin tegneskole, var Peder Holm 31 år. Peder Holm meldte sig - det kan ikke have været til selve tegneskolen, men til privatundervisningen.”
Samme sted: “Holm var en gammeldags maler. Han brugte farven, som man havde gjort i 1700-tallet. Hans farve er tung og mørk. Formaterne er små.”
Talrige krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 20. marts 2017