1712/​47

Peder Holm (f. 1797, d. 1875, organist i Vor Frue Kirke, Aarhus)

Parti fra Risskov. Usigneret. Olie på lærred. 26×36.

Litteratur: Lars Morell, “200 års kunst i Aarhus” s. 32: “Da Gebauer åbnede sin tegneskole, var Peder Holm 31 år. Peder Holm meldte sig - det kan ikke have været til selve tegneskolen, men til privatundervisningen.”

Samme sted: “Holm var en gammeldags maler. Han brugte farven, som man havde gjort i 1700-tallet. Hans farve er tung og mørk. Formaterne er små.”

Talrige krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 20. marts 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK