Fransk nyrokoko jardinière af sølv, oval form, rigt smedet med rocailler, kæmninger, muslinger, bladværk og blomsterranker, to kartoucher indgraveret “Til Geheimeetatsraad Is. Glückstadt 22de April 1909 / Fra Det forenede Dampskibs Selskab”. Tilhørende indsats af sølvplet. Frankrig, lødighed 950. 20. årh.s begyndelse. Vægt 5.785 g. H. 15 cm. L. 64 cm. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal. Oprindeligt geheimeetatsråd Isak Glückstadt (1839–1910), Landmandsbankens første direktør fra 1872. Han var f.eks. endvidere bestyrelsesmedlem af Det forenede Dampskibs Selskab (DFDS), der skænkede ham denne jardinière til hans 70-års fødselsdag.
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024