1703/1628
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kavaler. Urværk stemplet 'Rodel'. 19. årh.s anden halvdel. H. 46. B. 34. D. 12.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Pendul medfølger. Ornament på figurens top mangler. Skiven er slidt.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
10 bud