905/​31

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Købt af Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design i Oslo i november 2021.

“Den læsende abate”. Sign. M. Rørbye 1838. Olie på lærred. 40×29.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. M. 152. En gentagelse af “Den læsende abate” fra Subiaco 1836 (nr. M. 139 i fortegnelsen).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 39, 1953 nr. 67, afb. s. 23. Dansk privatsamling.

23/11 2021 tilføjelse til proveniens: Museumsbygningen auktion marts 2005, nr. 35, afb. s. 35.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK