2115/54
S. & M. Benzen, m.fl. (, Kongelig Hofleverandør, aktiv 1895-1937)
Skævknækket kaffe- og teservice af sølv, bestående af kaffekande, tekande, sukkerskål og flødekande. 20. årh. Vægt ca. 1840 g. Kaffekande H. 25 cm. (4)
Almindelig brugspatina, herunder buler, ridser og mærker. Kaffekande graveret. Den ene isolering mangler på tekande.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag