2427/551
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“Trilobi”. Lysekrone med glasstænger ophængt i kæder. Udført hos Venini, Italien. 1970'erne. H. 140. Diam. 22.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En manglende kæde. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024
Vurdering
Hammerslag