1921/88
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Udsigt over Aarhusbugten. Sign. J. la Cour 19.09.1901. Olie på lærred. 44×75.
Lærred bør strammes op. Områder med tyndere bemaling.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag