2427/​8068

Valdemar Engelhardt (f. 1860, d. 1915)

Vase af porcelæn med hvid krystalglasur monteret med sterlingsølv i form af sommerfugle, grene med blomster og påskeliljer. Sølvmontering tegnet af Niels Georg Henriksen. Sign. monogram VE, 950. Royal Copenhagen, 1898–1922 og A. Michelsen, 1910. H. 43 cm

Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen - Fra Stilkopi til Arkitektsølv”. Udkast med lignende motiv afbilledet s. 69. “Med N.G. Henriksens viden om porcelæn fra sine uddannelsesår og store sølvmæssige faglighed, begyndte man, som de første herhjemme, hos A. Michelsen at lave sølvmonteringer til bl.a. porcelænsvaser, krukker og fade. Her var det ofte N.G. Henriksen, der tegnede monteringerne i samarbejde med Knud Larsen.” s. 70–74.

Slitage under monteringen. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Lyngby
Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?