1417/​139

Barok standur i kasse af hvidmalet træ, timekrans af tin med romer- og arabertal, urskive med gennembrudte hjørneornamenter af bronze. Plakette sign. Haagen Funch 342. 18. årh. H. 217.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul medfølger.

Ældre malerier og møbler, 21. april 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK