1521/3
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
En sædemand på marken en solbeskinnet forårsdag ved Brendekilde Kirke. Sign. H. A. Brendekilde 1914. Olie på lærred. 49×76.
Ældre malerier og møbler, 18. maj 2015
Vurdering
Hammerslag