1521/​3

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

En sædemand på marken en solbeskinnet forårsdag ved Brendekilde Kirke. Sign. H. A. Brendekilde 1914. Olie på lærred. 49×76.

Ældre malerier og møbler, 18. maj 2015

Vur­dering

30.000 kr

Hammerslag

21.000 kr

923254 21.000 kr