1950/975
Dansk snedkermester
Fritstående buet sofa med stel af mahogni, betrukket med gult møbelstof. Antagelig udført hos Søren Willadsen, Vejen. 1930–40'erne. L. 190.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker samt nogle pletter og stødmærker. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud