866/​195

David Roentgen ( 1743–1807). Tysk Louis XVI cylinderbureau af mahogni med galleri, beslag og greb af forgyldt bronze og messing, skriveklap indlagt med kineserier i lyst og mørkt træ. Ca. 1780. H. 130. B. 120. D. 67.

Litteratur: Møblet her er afbildet i Dr. Dietrich Fabians bog fra 1996, 'Roentgenmöbel aus Neuwied', s. 283.

David Roentgen født 1743 i Herrnhag, udførte sandsynligvis 1700-tallets meste opfindsomme og interessante møbler af høj kvalitet. Han startede som lærling hos sin far Abraham med værksted i Neuweid nær Koblenz i Tyskland og kom til at levere møbler til bl.a. Frederik den Store af Preussen, Marie Antoinette og Katharina den Store. I 1768 modtager han titlen Ébéniste-mécanicien du Roi et de la Reine af Ludvig d. 16 af Frankrig. Senere udnævnes han til hof- møbelsnedker for Frederik Wilhelm II af Preussen. Efter en storslået og udbytterig karriere døde han 1807 i Wiesbaden. Proveniens: Privat fransk samling. Kunsthandel Albrecht Neuhaus, Würzburg.

Møbler, varia & tæpper, 21. september 2016

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK