2448/56
Kirkebænk af delvist bemalet træ, rigt udskåret med figurer, engle samt “Anno Domini, Victor Bloch, mcmIII (1903)”, dekoreret med bemalede motiver i form af bibelske scener i polykrome farver. Cirka 1900. H. 168. B. 181. D. 74.
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering
879475 |