861/​49

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Parti af Forum Romanum med Concordia-Templet og Septimius Severus' Triumphbue, set fra Foden af Capitol”. Sign. Const. H. 1846. Olie på lærred. 67×84. Måler 66×79.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 238, omtalt s. 115.

Udstillet: Charlottenborg 1846 nr. 54. Kunstforeningen, “Udstillingen af C. C. Constantin Hansen's Malerier i Kunstforeningen”, 1897 nr. 122A med titlen “Forum Romanum. I forgrunden Concordiatemplet og Septimius Severus”.

Litteratur: Knud Voss “Guldalderens Malerkunst”, Kbh. 1968, omtalt og gengivet s. 141 (fejlagtigt angivet som tilhørende Århus Kunstmuseum). “Constantin Hansen”, udstillingskatalog 1991, Thorvaldsens Museum og Aarhus Kunstmuseum, omtalt s. 202.

Proveniens: Fru Etatsrådinde Bruun (1901).

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag