2414/635
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
Et par lænestole af palisander med medestel, løse hynder i sæde og ryg betrukket med turkis møbelstof. Model 130. Formgivet 1961. Udført og mærket hos France & Søn. (2)
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder med defekt betræk.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
26 bud