2436/160
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet på silkekæde. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 157×104.
Slidte frynser/senere frynser. To-tre brud på ene kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag