Album af brunt læder med i alt 48 portrætfotografier, primært af den russiske zar-familie, bl.a. Zar Alexander II, Zaritsa Maria Alexandrovna, Zar Alexander III, Kejserinde Dagmar, Storfyrstinde Xenia Alexandrovna, Storfyrstinde Olga Alexandrovna, Zar Nikolaj II samt hertil den danske og svenske kongefamilie. Hertil følger syv løse fotografier, bl.a. af den danske kongefamilie. 19. årh. Album 27×22/44×8. (8).
Proveniens: Dansk privateje til idag.
Mindre aldersslitage, bl. a. slidt læder og gulnede fotografier samt ryg på album itu.
Russisk tema, 15. juni 2020
55 bud