Foto endnu ikke klar
884/​14

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Købt af Nivaagaards Malerisamling i februar 2019.

Hans og Bolette Puggaards tre børn: Hans Christopher Wilhelm (1823–1864), Rudolph Christopher (1818–1885) og Arnette Marie Bolette (1821–1849).

Forrest til venstre Hans Christopher Wilhelm i halv figur, en face, lysegult hår, blå øjne, grå kjortel med lange ærmer og bælte. Tromme i rødt bånd over højre skulder. Trommestikker i hænderne.

Foran til højre Arnette Marie Bolette i halv figur, en face til venstre, lysebrunt hår, lyseblå øjne, udringet grøn kjole med pufærmer. I hånden holder hun hanken af en spand. Hun blev 1844 gift med juristen, den liberale politiker Orla Lehmann (1810–1870).

Bagved står storebroderen Rudolph Christopher med en hånd på søsterens skulder. En face, lyst krøllet hår, lyseblå øjne. Mørkeblå trøje og vest, hvid skjorte med flæsekrave. Foroven i hjørnerne grønt drapperi. Sign. C. A. Jensen 1827. Olie på lærred. 82×64.

Sigurd Schulz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 149.

Udstillet: Charlottenborg 1828 nr. 178 (tillægget) “Portraiter af tre Börn”.

Charlottenborg 1829 nr. 9 “Gruppe af tre Börn”.

“Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890” nr. 737 “Gruppe af tre Børn (Rudolf, Christopher og Marie Puggaard)”, 1829.

Litteratur: Sigurd Schulz, “C. A. Jensen”, 1932 bd. I omtalt s. 230 afb. s. 215.

Familien Puggaard var en kendt og velrenommeret familie i det 19. årh. Hans Puggaard (1788–1866) var en driftig og fremgangsrig handelsmand, der ved ægteskabet med Bolette Cathrine Frederikke Hage (1798–1847) indgik i et forretningssamarbejde med hendes bror Alfred Hage. De skabte en blomstrende virksomhed. Alfred Hage fik tre døtre og tre sønner, kendest Johannes Hage, teglværksejer, politiker og han etablerede Nivaagaard Malerisamling.

Gennem Bolettes ægteskab med juristen, den liberale politiker Orla Lehmann blev hjemmet samlingsted for politikere i alle afskygninger. Børnenes mor Bolette uddannede sig til en habil kunstner og hun sørgede for hjemmet var smagfuldt og kunstnerisk indrettet, også mange kunstnere besøgte det gæstfri hjem.

Storebror Rudolph blev gift og fik en datter, Bolette, der bliver gift med Emil fra den musikalske familie Hartmann,. De fik sønnen maleren Oluf Hartmann og datteren Bodil de Neergaard, der boede på fuglsang herregård på Lolland, hvor maleriet har hængt.

Hans Christopher Wilhelm Puggaard blev geolog og vandt universitets guldmedalje 1849 med prisafhandlingen “Møens Geologi”.

Proveniens: Efterkommere af de portrætterede til i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK