911/​445

Prinsesse Thyra af Danmarks safirdiadem.

Unikt og sjældent kongeligt safir- og diamantdiadem, prydet med fem cabochonslebne naturlige safirer, der kan udskiftes med cabochonslebne turkiser, ligeledes med talrige oldmine-cut, rosen- og enkeltslebne diamanter.

Formgivet som fem opretstående hjerteformede ornamenter med blomster og bladværk, minimerende i størrelse fra midten og til hver side, prydet med cabochonslebne naturlige safirer i midten, omkranset af talrige rosenslebne diamanter, top med stiliserede blomster og -knopper inklusive de tre midterste ornamenter med pære-formerede oldmine-cut diamanter, de to sidste toppe med to oldmine-cut diamanter formet som en pære, ornamenternes bund med stiliserede blomster, imellem og bagest mindre blomster med blade, prydet med rosenslebne diamanter og antagelig naturperler, monteret i 14 kt. guld, rosa guld og sølv på en rund kronering. Medfølger fem cabochonslebne turkiser til at udskifte med safirerne. Tilsyneladende ustemplet, men antagelig juvelerfirmaet E. Wolff & Co., London. 19. årh.s slutning. Senere, sikkert i 1920'erne, påsyet med et brunt bånd af fløjl, prydet med adskillige enkeltslebne rhinstene. I original æske af rødt læder fra A. Michelsen i København, leverandør til Det Kongelige Danske Hof, udvendig med blomster i guldtryk, bund med et skjult rum, invendig foret med rød fløjl og silke, låget indvendig mærket i guldtryk under den danske kongekrone: Michelsen, Kgl. Hof & Ordensjuveleer, Kjöbenhavn. Indvendig er der også en hylde indikerende, at der oprindelig har været plads til endnu et smykke, måske en tilhørende gave i form af et armbånd eller vedhæng. H. ornamenter fra 4,6 til 5,5. L. 40,2. B. indvendig og rundt 24.

Prinsesse Thyras safirdiadem indeholder naturlige safirer fra Ceylon på (fra højre mod venstre, set forfra) ca. 1.31 ct., ca. 1.90 ct., ca. 8.90 ct., ca. 1.77 ct. og ca. 1.73 ct., det vil sige i alt ca. 15.61 ct., og diamanter på i alt ca. 10 ct. Farve Top Wesselton-Crystal (G-J), Klarhed VS-P1. Perlediam. ca. 2,53–2,62 mm.

Omtalt og afb.: Bjarne Steen Jensen, “Juvelerne i det danske kongehus”, København 2002, s. 122.

Proveniens: Prinsesse Thyra af Danmark (1880–1945) som en gave fra hendes forældre, Kronprins Frederik og Kronprinsesse Lovisa af Danmark, de fremtidige Kong Frederik VIII (1843–1912) og Dronning Lovisa (1851–1926) af Danmark. Herefter, ifølge Prinesse Thyras testamente, til sin niece, Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), gift 1933 med Arveprins Knud af Danmark (1900–1976). Den 3. februar 1963 forærede hun safirdiametet til deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Herefter Kong Frederik VIII og Dronning Lovisas efterkommere til idag.

Læs mere i den velillustrerede artikel i vores katalog for den traditionelle auktion 911 om Prinsesse Thyras safirdiadem, inkluderende de kongelige ejere, brug og historie.

Smykker og tasker, 1. december 2022

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

650.000 DKK