1805/​1519

Relieffragment af sandsten udskåret med Vishnu og hjælpende ånd, venstre hånd holdende chakra hjulet. Ca. 12.-13- årh. Monteret på base. 19×15 cm.

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann, 1945–2017, og Jens Thygesen.

Slitage. Afslag.

Varia, 1. februar 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK