1805/1519
Relieffragment af sandsten udskåret med Vishnu og hjælpende ånd, venstre hånd holdende chakra hjulet. Ca. 12.-13- årh. Monteret på base. 19×15 cm.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann, 1945–2017, og Jens Thygesen.
Slitage. Afslag.
Varia, 1. februar 2018
Vurdering
Hammerslag