Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 24”. Chaiselong med stel af rustfrit stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Løs nakkehynde betrukket med patineret sort skind. Formgivet 1965. Udført hos Fritz Hansen.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers familie for ca. 25 år siden.
God stand med lette tegn på brug, herunder enkelte overfladeridser og -mærker. Små skind “stoppere” til montering på lang strop til nakkehynde og modvægt mangler.
Moderne kunst og design, 1. november 2016