1915/7021
Beninkar af bronze dekoreret med talrige figurer (fejlstøbning). 19. årh. Benin. 37×47 cm.
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.
Aldersrelateret slitage. Fejlstøbning. Karret mangler flere hovedelementer.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag