103/103
C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
“Gåsepigen”. Bornholmsk landskab med lille pige der vogter gæs en sensommerdag. Sign. C. F. Aagaard 1888. Olie på lærred. 53,5×42.
Afbildet
Ældre malerier, 16. august 2005
Vurdering
Hammerslag