2025/8582
Større og mindre russisk æske af træ med sort lak, låget dekoreret i lakarbejde med tthdrikkende figurer ved samovar og kanekørsel. 19. årh. H. 3 og 10 cm. (2).
kanekørsel med krakeleringer i dekorationen, tedrikkende afslag på kanter, bund revnet med repartion på bundens kant
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag