1949/​8547
Russisk skulptur af patineret bronze, forestillende en mand, på base af marmor. Usigneret. 20. årh. H. 44.

Be­skriv­el­se

Proveniens: Tidligere ejet af en en dansk ambassadeansat i Moskva, hvor han erhvervede fra et kontor hos en kommunistisk partisekretær.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema, 5. december 2019

Skulpturer & bronzer

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.550 kr.

1.550 kr.
1.500 kr.