2434/797
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Bordlampe af stentøj, dekoreret med mørk glasur med lyse elementer. Sign. Udført og stemplet hos Nymølle. H. eksl. fatning 45. Hvid plisséskærm medfølger.
Enkelt afslag på fodrand. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. august 2024
Vurdering
Hammerslag