776/1292
C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Portræt af en herre i sort jakke og hvid skjorte med fadermordere. Sign. Jensen pinxit 1817. Olie på lærred monteret på plade. 56×46. Empireramme.
Ældre malerier, 13. september 2007
Vurdering
Hammerslag